افراد در سنین مختلف به دنبال انجام دادن روش هایی با افزایش زیبایی چهره خود هستند. در این میان یکی از بهترین روش هایی که سال هاست در سراسر جهان بین خانم ها رواج دارد، میکاپ کردن است. همه ما واژه میکاپ را بارها شنیده ایم و حتی در طول روز از آن استفاده می کنیم. با گذشت زمان نیز همه ما شاهد افزایش تنوع در سبک های مختلف انواع میکاپ هستیم.

میکاپ صورت

به همین دلیل ممکن است زمان انتخاب سبک مناسب مردد شده ایم و نمی توانیم بهترین سبک را انتخاب کنیم. به همین منظور در این مقاله قصد معرفی و آشنا شدن با میکاپ، انواع میکاپ و جدیدترین سبک ها در سال جدید را داریم که خدمات آن بهترین سالن زیبایی تهران ارائه می گردد.

میکاپ چیست؟

میکاپ یک واژه انگلیسی به معنای ساختار و ترکیب و در اصطلاح به معنای آرایش است. در طی دهه اخیر با افزایش تنوع و استقبال خانم ها با سبک های مختلف میکاپ، در سراسر دنیا یک رشته تخصصی با نام میکاپ آرتیست معرفی شده است.

در واقع میکاپ یک روش آراستن و آرایش کردن صورت با استفاده از مواد مختلف است که به منظور برطرف کردن رفع عیوب و نواقص ظاهری فرد در سالن های زیبایی زنانه انجام می شود. بدین صورت که می توان گفت در میکاپ تمرکز روی استفاده از رنگ ها و ترکیب آن ها با یک دیگر در صورت و تاثیر روی زیباتر شدن چهره است.

انواع سبک های میکاپ کدامند؟

انواع سبک های میکاپ

یکی از اصطلاحات پر تکراری که بین میکاپ آرتیست ها شنیده می شود، سبک میکاپ است. در واقع سبک میکاپ به معنای روش انجام آرایش است. سبک یا استایل میکاپ به تقسیم هارمونی و وزن رنگ زمان آرایش کردن و آراستن صورت می پردازد. به طور کلی انواع سبک های میکاپ بر اساس رنگ و چگونگی استفاده از عمق رنگ ها و توازن بین آرایش و قسمت های مختلف صورت به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند.

به طور کلی انواع سبک های میکاپ با توجه به موارد ذکر شده به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند که در سالن آرایشی در نیاوران نیز انجام می گردند، عبارتند از:

 • سبک میکاپ کلاسیک:

در سبک میکاپ کلاسیک تمرکز روی آرایش های غلیظ و تند و با رنگ های تیره است. همچنین برای آرایش کردن رنگ لب ها از رنگ های ملایم و لایت استفاده می شود. همچنین در صورتی که میکاپ آرتیست برای آرایش چشم ها از رنگ های لایت و روشن استفاده کند، می تواند برای رنگ لب ها رنگ های تند و پر رنگ تر را انتخاب کند.

سبک میکاپ کلاسیک

برای آرایش چشم ها نیز از سایه های رنگ روشن و خط چشم های تیره و معمولا مشکی استفاده می شود. رژگونه نیز به صورت نا محسوس دیده می شود و تمرکز روی آرایش چشم و لب ها است.

 • سبک میکاپ عربی:

در سبک میکاپ عربی استفاده از رنگ های گرم و تیره رایج تر است. در آرایش با سبک عربی از لوازم آرایشی چرب و غلیظ استفاده می شود. به همین دلیل در نگاه اول می توان تفاوت های بین سبک عربی با سبک های دیگر را تشخیص داد. برای میکاپ چشم و لب ها از رنگ های سنگین و براق استفاده می شود. همچنین از فون های تیره برای سایه زدن و ایجاد متد کانتورینگ استفاده می گردد. در این سبک آرایش لبنانی و آرایش خلیجی به عنوان زیر مجموعه های سبک عربی محسوب می شوند.

 • سبک میکاپ اروپایی:

نام دیگر سبک اروپایی، سبک آرایش لایت است. این نوع آرایش امروزه بین خانم های جوان به دلیل سادگی خاص و منحصر به فردی که دارد، طرفداران زیادی را به خود اختصاص می دهد. در این سبک از یک آرایش مات و ساده و بدون استفاده از رنگ های جیغ و تند استفاده می شود.

سبک میکاپ اروپایی

در واقع هدف افزایش یا ایجاد زیبایی دو چندان و ایجاد هارمونی در چهره فرد است. رنگ هایی که برای لب و سایه ها استفاده می شود، ساده و کم رنگ و معمولا نود است. در این سبک برای خط چشم و سایه از رنگ های کمی تیره، سایه مدل اسموکی، و با ریمل های کم استفاده می شود.

 • سبک میکاپ هالیوودی:

یکی از بهترین سبک هایی که امروزه طرفداران زیادی به ویژه در بین خانم های جوان دارد، سبک میکاپ هالیوودی است. در این سبک، تمرکز میکاپ آرتیست روی متعادل سازی چهره فرد است. به صورتی که بیننده نیز با دیدن این سبک تصور می کند که هیچ آرایشی روی چهره فرد نیست. بدین صورت که در سبک اروپایی از رنگ های پایه و نزدیک به رنگ طبیعی پوست استفاده می شود.

سبک میکاپ هالیوودی

علاوه بر این، در برخی موارد نیز از رنگ های شاد بدون این که چهره فرد تغییرات زیادی داشته باشد، استفاده می شود. یکی از ویژگی های دیگر سبک میکاپ هالیوودی این است که آرایشگر می تواند با تمرکز بیشتری برای چشم ها از رنگ های تیره استفاده کند و برای لب ها رنگ های نود و پایه.

 • سبک میکاپ شرقی:

در سبک میکاپ شرقی آرایشگر می تواند از رنگ های جیغ و شاد بدون محدودیت برای لب ها و چشم ها استفاده می شود. در واقع می تواند از رنگ های شاد و گرم مانند بنفش، قرمز، نارنجی، سرخ آبی و … استفاده کند.

سبک میکاپ شرقی

این نوع میکاپ به عنوان یک آرایش فانتزی شناخته می شود که برخی از خانم های جوان برای جشن تولد و مهمانی های خاص انتخاب می کنند. چرا که به دلیل استفاده از رنگ های شاد و گرم یک سبک خاص شناخته می شود.

 • سبک میکاپ لبنانی:

در سبک میکاپ لبنانی از کرم های چرب و سنگین و نسبتا براق استفاده می شود. یکی از ویژگی های جالب این سبک آرایش این است که در آن از سایه های تیره و نسبتا زیاد استفاده می شود. همچنین سبک خط چشم ها حالت گربه ای و پهن و ضخیم است. یکی از ویژگی های دیگر میکاپ سبک لبنانی این است که از مژه های پر پشت و مصنوعی استفاده می شود. این سبک آرایش در سالن های زیبایی زنانه ارائه می شود.

 • سبک میکاپ خلیجی:

سبک خلیجی در مقایسه با سبک های دیگر طرفداران کمی دارد. در این سبک از رنگ های تیره برای چشم ها استفاده می شود. همچنین برای تثبیت شدن این نوع سبک از خط چشم های تیره و طولانی و حتی تزئین کردن چشم ها استفاده می گردد. برای سایه زدن نیز آرایشگر محدودیتی در انتخاب رنگ و حتی استفاده از رنگ های متضاد ندارد. برای آرایش گونه ها نیز از رنگ های متنوع استفاده می شود.

 • سبک آرایش خلیجی

 • سبک میکاپ مینیمال:

یکی از جذاب ترین و زیباترین انواع سبک های میکاپ که طرفداران و جذابیت زیادی دارد، سبک مینیمال است. این سبک آرایش برای استفاده روزانه و افرادی که صرفا به زیبایی و جذابیت صورت اهمیت می دهند؛ پیشنهاد می شود. چون در سبک میکاپ مینیمال از کرم پودرهای سبک یا حتی کرم ضد آفتاب، رژ گونه های سبک و با رنگ های نود، همچنین خط چشم های ساده و کوچک استفاده می شود.

لوازم مورد نیاز برای میکاپ صورت چیست؟

با توجه به این که سبک های مختلف میکاپ وجود دارد، آرایشگر در آرایشگاه زنانه، برای این که بتواند سبک های مختلفی را برای افراد مختلف اجرا کند، لازم است که لوازم و ابزار مختلفی را در اختیار داشته باشد. تهیه کردن لوازم مورد نیاز میکاپ کمک می کند که میکاپ آرتیست بتواند انواع میکاپ ها را با سرعت و روند بهتر و متناسب با نیاز و علاقه فرد انجام دهد.

از جمله مهم ترین لوازم مورد نیاز برای سبک های مختلف می توان موارد زیر را نام برد:

لوازم مورد نیاز آرایش صورت

کرم پودر مناسب برای پوست های چرب و خشک و معمولی، انواع کرم پودر پودر گریم، رژ گونه، انواع کانسیلر با رنگ ها و مدل های مختلف، انواع براش، انواع هایلایتر، دستمال مرطوب، پرایمر مناسب پوست چرب و خشک

لوازم مورد نیاز آرایش چشم

سایه چشم با طیف های رنگی مختلف، انواع خط چشم های مویی با رنگ های مختلف طوسی، خاکستری، آبی، مشکی، و …، انواع ریمل های بلند کننده و پر پشت کننده مژه، گوش پاک کن

لوازم مورد نیاز برای آرایش ابرو

انواع مداد ابرو با رنگ ها و مدل های مختلف، سایه ابرو با رنگ های مختلف

لوازم مورد نیاز برای لب

انواع رژ لب مایع با رنگ های متنوع، انواع رژ لب جامد با رنگ های متنوع

افکت در میکاپ به چه معناست؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر اشاره شد، سبک های مختلفی امروزه در سالن زیبایی زنانه انجام می شود که هر کدام دارای افکت های مختلف خود هستند. بدین صورت که هر فرد متناسب با فرم صورت خود و علاقه و سلیقه اش یکی از سبک های میکاپ را انتخاب کرده و به میکاپ آرتیست اطلاع می دهد. بنابراین آرایشگر طبق فرم صورت فرد، افکت و میکاپ مورد پسند و مناسب را انتخاب می کند. در واقع منظور از افکت در میکاپ به معنای بازی کردن با عناصر مختلفی است که در سبک های آرایشی مختلف وجود دارد.

افکت در میکاپ

بدین صورت که میکاپ آرتیست با انتخاب سبک و افکت مناسب از رنگ های مناسب و تشکیل دهنده عناصر آرایشی مختلف استفاده می کند. در واقع در افکت می توانید بدون محدودیت از رنگ ها و سبک های مختلفی برای هر مشتری استفاده نمایید. بدین صورت که در افکت خلاقیت اهمیت زیادی دارد و آرایشگر می تواند با سبک مورد نظر مشتری و نظر خودش یک سبک و آرایش زیبا را خلق کند.

استایل در میکاپ به چه معناست؟

یکی از اصطلاحاتی دیگری که در دنیای میکاپ شنیده می شود، استایل است. استایل یا سبک همان روش انجام میکاپ است که تمرکز آن روی تقسیم کردن هارمونی و وزن رنگ در آرایش صورت است. بر همین اساس زمانی که مشتری سبک مورد نظرش را انتخاب می کند، آرایشگر متناسب با همان سبک میکاپ، نوع روش خاص اجرای میکاپ را انتخاب می کند. چرا که در هر سبک یا استایل میکاپ ممکن است مراحل انجام آن متفاوت و متغیر باشد.

همان طور که در پاراگراف های بالاتر به معرفی انواع سبک های آرایش پرداخته شد، انواع سبک یا استایل در میکاپ های آرایشی را می توان بر اساس چگونگی استفاده از عمق و رنگ و همچنین توازن میان آرایش قسمت های مختلف اجزای صورت تقسیم می شود. هر کدام از انواع سبک های معرفی شده در پاراگراف های بالاتر، دارای افکت منحصر به فرد خود هستند.

مراحل انجام میکاپ

مراحل انجام میکاپ

با توجه به این که سبک ها و استایل های مختلفی در میکاپ وجود دارد، مراحل انجام هر کدام ممکن است برای مشتری که به سالن آرایشی زنانه رجوع می کند، متفاوت باشد. به طور کلی با وجود این که سبک ها و افکت های مختلفی برای میکاپ وجود دارد ، اما مراحل انجام میکاپ های مختلف به صورت زیر است:

 • قبل از شروع میکاپ کلیه آرایش های روی صورت خود را با استفاده از یک شوینده ملایم و سپس تونر پاک کنید. در غیر این صورت ممکن است نتیجه دلخواهتان را مشاهده کنید.
 • پس از شستشوی کامل صورت، از مرطوب کننده مناسب پوست صورت استفاده نمایید.
 • یکی از مهم ترین مراحل انجام میکاپ استفاده از پرایمر مناسب برای افزایش مدت زمان ماندگاری آرایش استفاده نمایید. استفاده از پرایمر تاثیر زیادی در بهبود پوشاندن عیوب صورت دارد.
 • یک کرم پودر مناسب پوست خود استفاده کرده و سپس با استفاده از یک اسفنج مناسب آن را روی قسمت های مختلف پوست پخش کنید. رنگ کرم پودر نیز باید کاملا متناسب با قسمت های دیگر پوست باشد.
 • با استفاده از یک کانسیلر مناسب و با رنگ کمی روشن تر از پوست خود، روی قسمت هایی که دارای جای لک و زیر جوش ها بزنید. برای پخش کردن کانسیلر نیز از انگشت استفاده نمایید.
 • برای ثابت کردن آرایش از پودر فیکاستور استفاده کنید. بدین صورت که به همه جای صورت اسپری یا پودر فیکساتور اسپری نمایید.
 • برای این که قسمت های مختلف صورتتان دارای عمق باشد و از حالت یک دستی در آید، از هایلاتر پودری یا کرمی استفاده نمایید. برای این کار گوشه های داخلی چشم ها، زیر ابروها، مرکز گودی بالای لب و بالا و کنار استخوان گونه هایلاتر بزنید.
 • برای برجسته کردن گونه ها، از رژگونه استفاده نمایید. برای این مرحله نیز باید به فرم صورت فرد توجه زیادی داشته باشید.
 • یکی از مهم ترین مراحل آرایش، آرایش کردن چشم است. برای انتخاب آرایش چشم نیز متناسب با استایل مورد نظر باید به آرایش چشم ها بپردازید. برای این مرحله از سایه مناسب استفاده کرده و سپس آرایش چشم ها را با ریمل مناسب تکمیل کنید.
 • آخرین مرحله آخر در میکاپ، رژ لب زدن است. ابتدا کمی پرایمر مناسب روی لب ها زده و سپس متناسب با سبک آرایش، از رژ لب را رنگ مناسب استفاده نمایید.

پرطرفدارترین سبک های میکاپ در دنیا

پرطرفدارترین سبک های میکاپ در دنیا

با توجه به این که سبک های مختلفی در میکاپ از گذشته تاکنون وجود دارد، بنابراین با گذشت زمان برخی از میکاپ ها طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند. به طور کلی بهترین و پرطرفدارترین سبک های میکاپ می توان موارد زیر را نام برد:

 • سبک اروپایی

 • سبک هالیوودی

 • سبک مینیمال

 • سبک کلاسیک

 • سبک شرقی

 • سبک خلیجی

 • سبک عربی

 • سبک لبنانی

تمامی عکس ها متعلق به نمونه کارهای میکاپ سالن زیبایی و آرایشگاه قصر جم، بهترین آرایشگاه زنانه در شمال تهران، می باشد.


سوالات متداول میکاپ

به سئوالات پرتکرار در خصص میکاپ توجه کنید:

 • کانسیلر باید چه رنگی باشد؟

به طور کلی بهتر است از کانسیلر روشن تر از رنگ کرم پودر برای پوشاندن عیوب صورت استفاده نمایید.

 • در میکاپ استفاده از برند خاصی تاثیر زیادی در افزایش کیفیت آرایش دارد؟

بله. با انتخاب برند مناسب میزان مدت زمان ماندگاری آرایش افزایش می یابد.