یکی از خدماتی که با کیفیت بالا در سالن های زیبایی زنانه انجام خدمات تاتو روی صورت و بدن است. برخی از افراد ممکن است هنوز هم علاقه ای به انجام تاتو نداشته باشند.

این موضوع به دلیل اطلاع از خدمات با کیفیتی است که در سالن های زیبایی انجام می شود. با تاتو می توان انواع طرح های بزرگ و کوچکی که به آن ها علاقه دارید، یا به نوعی برای شما نماد و نشانه خاصی دارند را روی صورت یا بدن خود تاتو کنید. با گذشت زمان تمایل و علاقه افراد در سنین مختلف به ویژه بین جوانان رواج پیدا کرده است.

در واقع تاتو یا تتو یعنی خلق و طراحی نقش و نگارهای دائمی یا با ماندگاری طولانی مدت روی صورت یا بدن. با گذشت زمان تتو صرفا روی بدن انجام نمی شود. بلکه تتو و آرایش دائم هم در  طی سال های اخیر بین خانم ها رایج شده است.

به طور کلی آرایش تتو دائم شامل شیدینگ ابرو، میکروبلیدینگ ابرو، تتو خط لب، خط چشم و … است. در صورتی که شما هم علاقه دارید با خدمات تاتو و انواع تتو صورت و تاتو بدن و … آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با این موارد به طور کامل آشنا شوید.

تاتو بدن چیست؟

تاتو بدن چیست؟

تاتو بدن یکی از پر طرفدارترین انواع تتوها است که سال هاست برای خانم ها و آقایان انجام می شود. این روش با نام خالکوبی هم شناخته می شود.

در واقع تاتو یا خالکوبی یک نوع روش برای اصلاح و زیبا کردن بدن با نقش و نگارهای مختلف است. بدین صورت که ابتدا طرح مورد نظر توسط فرد تتوکار پیشنهاد می شود؛ یا طرح توسط مشتری به تتوکار نشان داده می شود.

 • تتو آینه روح است.
 • تتو نوعی ابزار برای ابراز وجود است.
 • با انجام تتو می توانید مشکلات پوستی را بپوشانید.
 • تتو یک تزئین زیبا و ماندگار با هزینه مقرون به صرفه است.
 • تتو یک آرایش دائمی است.

پس از آن طرح روی هر قسمت از بدن که مشتری می خواهد طراحی و کشیده می شود. در مرحله بعد به وسیله سوزن کوچک و جوهرهای مخصوص رنگ یا رنگدانه درون پوست تزریق می شود.

تاتو بدن به صورت دائمی یا موقت هم انجام می شود. در تتو موقت جوهر رنگ روی لایه اول پوست تزریق می شود. اما در روش دائمی تاتو به درون لایه دوم پوست نفوذ می کند و تاثیر آن دائمی خواهد بود.

خدمات تاتو بدن

یکی از بهترین مزایای تاتو بدن این است که اثر آن تا همیشه روی بدن باقی می ماند. در واقع ممکن است قسمتی از یک عضو بدن شما تحت جراحی قرار گرفته باشد و دوست نداشته باشید که جای آن روی بدنتان بماند. همچنین ممکن است مادر زاد قسمتی از بدن مانند گردن، دست ها، شکم و … دارای ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی باشد.

برخی افراد این علائم را در زیبایی بدن تاثیر گذار می دانند و دوست ندارند که دیده شود. به همین منظور استفاده از خدمات تاتو بدن به این افراد پیشنهاد می شود. با انجام تتو می توانید روی هر قسمت از بدن که می خواهید یک طرح کوچک یا بزرگ متناسب با سلیقه خود یا میزان جای باقی مانده از بخیه یا عارضه های دیگر آن را بپوشانید.

حتی در صورتی که علاقه دارید، با رنگ های مختلف یک طرح زیبا و ماندگار روی بدنتان داشته باشید، امکان انجام تتو بدن با رنگ های دیگر و حتی به صورت چند رنگی هم وجود دارد.

مراحل کشیدن تاتو 

مراحل کشیدن تاتو چطور است؟

همان طور که در پاراگراف اول ذکر شد، خدمات تتو به صورت دائمی و موقت در سالن زیبایی زنانه در نیاوران از جمله سالن زیبایی قصر جم، بهترین  آرایشگاه زنانه در شمال تهران، انجام می شود. در صورتی که فردی بخواهد یک طرح را به صورت موقت روی بدن یا صورت تتو کند، ابتدا طرح مورد نظر را به تتوکار یا طراح ارائه می کند.

سپس طرح از طریق شابلن های کوچکی که مخصوص تتو است، روی بدن یا صورت فرد قرار داده شده و کپی می شود. پس از کپی شدن، تتو کار با توجه به سلیقه فرد از یک رنگ یا چندین رنگ ترکیبی استفاده می کند.

اگر تتو موقت باشد، رنگ ها روی لایه اول و سطح آن به وسیله سوزن های کوچک که مخصوص این کار است، تزریق می شود. اما در صورتی که تتو موقت باشد، طرح طراحی شده، از طریق سوزن های مخصوص به لایه های زیرین پوست و به صورت عمیق تر تزریق می شود.

در گذشته این کار به صورت دستی انجام می شد و درد زیادی داشت. اما امروزه خدمات تاتو به وسیله دستگاه و با حرکت و ضربه های نرم روی پوست انجام می شود و درد زیادی ندارد.

قیمت و هزینه تاتو چقدر است؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر ذکر شد، تاتو را روی می توان روی صورت و بدن و در اندازه های مختلف طراحی و اجرا کرد. بنابراین با توجه به نوع موادی که توسط تتو کار استفاده می شود، همچنین بر اساس اندازه ای از بدن یا صورت که می خواهد تتو شود، قیمت و هزینه تاتو برای هر مراجعه کننده به سالن آرایشی زنانه، متفاوت خواهد بود.

علاوه بر این، قیمت تاتو بر اساس عوامل زیر تعیین می شود:

 • مهارت تتو کار
 • خدمات خاص سالن زیبایی زنانه
 • اندازه و سایز قسمتی که روی آن طرح تاتو اجرا می شود.
 • میزان جوهر رنگی که برای تتو استفاده می شود.
 • سابقه کار تتوکار

تاریخچه تاتو بدن

تاریخچه تاتو بدن به سال های دراز و طولانی در گذشته بر می گردد. قدیمی ترین تاتو روی پوست انسان مربوط به عصر برنزی است. پس از تحقیقات انجام شده، تتو یا نشانه ای روی بدن مرد یخ ‌زده‌ای بنام اوتزی (Otzi) در کوهستان ‌های آلپ پیدا شده است. روی بدن این فر ۶۱ خالکوبی یا تتو وجود دارد.

پس از آن در طول تاریخ افراد مختلف تتوهای مختلف با نقش و نگارها و نمادهای متفاوتی را روی بدن خود داشته اند.

پس از آن نیز در سال ۲۰۱۸ قدیمی‌ ترین تاتوهای فیگوراتیو در جهان روی بدن دو مومیایی از مصر کشف شد. قدمت تاتوی این دو مومیایی به ۳۰۱۷ تا ۳۳۵۱ سال ما قبل میلاد بر می گردد.

انواع سبک های تاتو بدن

انواع سبک های تاتو بدن

یکی از بهترین ویژگی های انجام خدمات تتو بدن این است که می توان با سبک های مختلفی آن را روی بدن طراحی و اجا کرد. بنابراین هر فرد متناسب با مشتری و سلیقه خود می تواند طرح مورد نظرش را انتخاب کند. از جمله انواع سبک های تاتو بدن می توان موارد زیر را نام برد:

 • تریبال و پلیزینال:

این سبک نشان دهنده سبک تفکرات، اعتقادات و ایمان یک نفر است. به همین دلیل در طراحی این سبک از اشکال فیل، گل، حیوانات وحشی، پرنده، پروانه و … استفاده می شود.

 • سبک تاتو ژاپنی سنتی:

این سبک به نام ایروزمی شناخته می شود. طراحی این سبک تاتو قسمت زیادی از بدن را می پوشاند. اکثر طرح هایی که در این سبک دیده می شود، برگرفته از قهرمانان و طرح هایی مانند اژدها، گل لوتوس، ماهی کوی، شکوفه های گیلاس، سگ جنگی و … است.

 • سبک آمریکای سنتی:

این سبک با نام نور من کالینز هم شناخته می شود. در این سبک از طرح های دو بعدی، با خط های ضخیم و رنگ های جیغ، طرح های نمادهای دریایی، عقاب، جمجمه، دزد، خرگوش، گل رز و … است.

 • سبک سنتی مدرن:

این سبک شبیه به سبک آمریکای سنتی است. با این تفاوت که از خط های سه بعدی، و با نور پردازی رنگ سفید و جزئیات زیاد استفاده می شود.

 • سبک تاتو چیکانو:

این سبک تاثیر فرهنگی و مذهبی زیادی دارد و در آمریکای جنوبی و مکزیک از آن استفاده می شد. افرادی که به این سبک علاقه داشتند طرح هایی از ایمان و اعتقادات خود روی بدنشان حک می کردند.

در ادامه صرفا به معرفی سبک ها با قید نام آن ها می پردازیم.

 • سبک پرتره
 • سبک واقع گرایی
 • تاتو سه بعدی
 • سبک آمریکایی مدرن
 • سبک انفجار
 • سبک آبرنگی
 • سبک بیومکانیک

نوع رنگ و مواد تاتو بدن

همان طور که در پاراگراف اول اشاره شد برای انجام تاتو از رنگ یا رنگ های خاصی در سالن آرایشی زنانه مانند سالن قصر جم استفاده می شود. به طور کلی، به محلولی که حاوی رنگ و حامل به یک اندازه باشد رنگ تاتو می گویند.

با انتقال دادن رنگ به زیر سطح پوست یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که باعث می شود رنگ در سطح توسعه پیدا کند. برخی رنگ ها کاربرد بیشتری در تاتو بدن دارند که عبارتند از:

 • رنگ مشکی
 • رنگ قهوه ای
 • رنگ سبز

تاتو روی صورت

تاتو روی صورت

یکی از جذاب ترین انواع تاتوها که در طی دهه اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و خدمات آن در آرایشگاه زنانه تهران از جمله آرایشگاه قصر جم ارائه می شود، تاتو روی صورت است.

تتو صورت صرفا به ایجاد و طراحی نقش و نگارهایی روی صورت محدود نمی شود. بلکه افراد از این روش برای داشتن آرایش های دائمی استفاده می کنند. با این روش می توان  به اجزای صورت همچون ابرو، لب، پشت یا زیر چشم ها فرم داد. تاتو صورت معمولا توسط افرادی که ترجیح می دهند همیشه چهره زیبایی داشته باشند، مورد استقبال قرار گرفته است.

انواع مختلف تاتو روی صورت

همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، تاتو صورت انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

تتو لب میکروبلیدینگ لب، میکروپگمنتیشن لب
تتو خط چشم بن مژه، خط چشم دائمی
تتو ابرو تتوی ابرو، و شیدینگ ابرو

مراقبت های بعد از تتو

با توجه به این که مدت زمان ماندگاری تتو و کیفیت انجام آن، تاثیر زیادی در مهارت و تجربه کار تتوکار دارد، اما برای افزایش ماندگاری آن و جلوگیری از به وجود آمدن عوارض جانبی مختلف باید مراقبت هایی بعد از انجام تتو انجام شود.

پس از انجام تاتو یک باند روی آن قرار داده می شود. برای برداشتن باند در صورتی که به محل زخم چسبیده بود آن را با آب ولرم جدا کنید. پس از آن با آب و صابون در دست خود کف ایجاد کرده و سپس با پارچه نخی یا حوله حمام استفاده کرده و آن را روی محل بانداژ تتو بکشید. سپس محل تاتو را به ارامی پاک کنید تا پماد و پلاسما از سطح آن پاک شود.

پس از آن با یک حوله تمیز کاغذی سطح آن را تمیز کنید. مهم ترین مراقبت های بعد از تتو می توان موارد زیر را نام برد:

 • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب حداقل ۲ تا ۳ هفته بعد از تتو خودداری کنید.
 • محل تاتو را از آفتاب سوختگی از ۱ هفته تا ۲ هفته در امان نگه دارید.
 • بعد از انجام تاتو محل آن را به صورت مستقیم نخارانید و دست کاری نکنید.
 • تا یک هفته بعد از انجام تتو، به استخر و سونا و جکوزی نروید. همچنین به پوست آن قسمت آب نزنید.
 • محل تاتو را با پماد ویتامین A چرب کنید.

مزایا و عوارض تاتو چیست؟

مزایا و عوارض تاتو چیست؟

انجام تتو در صورتی که با استفاده از سوزن ها و رنگ های بی کیفیت و در مراکز و سالن های نا معتبر انجام شود، ممکن است عوارضی هم داشته باشد. بنابراین می توان گفت تاتو معایبی هم دارد که به شرح زیر است:

 • تتوی دائم همیشه ماندگار است و در صورتی که طرحی انتخاب کنید که دوست ندارید، نمی توانید ان را پاک کنید.
 • تتو زدن ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد.
 • در صورتی که از رنگ مناسب استفاده نشود، ممکن است پس از چندین سال رنگ آن پریده شود.
 • احساسات تغییر می کند، اما تتو را نمی توان تغییر داد.
 • پس از تتو زدن نمی توانید اهدای خون انجام دهید.
 • در صورتی که از سوزن غیر استاندارد و آلوده استفاده شود، ممکن است باعث انتقال آلودگی و عفونت شود.

سوالات متداول تتو

در ادامه به برخی از سئوالات پرتکرار در این زمینه پاسخ داده ایم:

آیا تتو باعث زخم شدن پوست می شود؟

قبل از انجام تتو در صورتی که مستعد کلویید هستید، مشکل خود را مطرح کنید. در غیر این صورت ممکن است زخم ها ماندگار شود.

آیا امکان پاک کردن تاتو وجود دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان پاک کردن تتو و زیر نظر پزشک وجود دارد.