همه چیز درباره کراتین مو

همه ما می دانیم که یکی از بهترین روش های تاثیر گذار در زیبایی چهره و صورت، داشتن موهای زیبا و صاف و سالم است. به گونه ای که افراد برای حاضر شدن در مراسم های جشن و شادی و تولد و مهمانی و … با روش های مختلف موهای خود را آراسته و زیبا می کنند. یکی از بهترین روش های احیا کردن و رسیدگی به سلامت موها، کراتین مو است.

همه چیز درباره کراتین مو

علاوه بر این، بسیاری از افرادی که موهای فر و مجعد دارند، برای صاف کردن موها و از بین بردن به هم ریختگی موها، اقدام به کراتینه مو می کنند. با این وجود کراتین مو صرفا به صاف کردن موها محدود نمی شود. بلکه یک روش درمان، بازسازی و بازیابی کردن قسمت های مختلف موهایی است که آسیب دیده است. در صورتی که شما نیز به زیبایی و سلامت موهای خود اهمیت می دهید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل با کراتینه مو، مزایا و معایب آن و کلیه نکات پیرامون این موضوع آشنا شوید.

کراتینه کردن مو چیست؟

با افزایش سن موها استحکام موها به دلیل کاهش میزان پروتئین کاهش می یابد. علاوه بر این، عوامل مختلفی در کاهش استحکام موها و وز شدن آن ها تاثیر دارد. یکی از مهم ترین عوامل استفاده زیاد از مواد شیمیایی مختلف مانند شامپوهای مختلف و غیر استاندارد، رنگ و دکلره کردن موها به صورت مداوم و مستمر است. به همین دلیل، امروزه در آرایشگاه های زنانه بخصوص آرایشگاه زنانه شمال تهران مختلف، روش های مختلفی برای صاف و احیا کردن موهای آسیب دیده انجام می شود که فواید مختلفی برای ساقه موهای آسیب دیده دارد.

یکی از بهترین روش های مطمئن و موثر در بازیابی کردن موهای آسیب دیده،کراتینه کردن مو است. در این روش از مواد حاوی پروتئین که برای سلامت موها مفید است، استفاده می شود. کراتین دارای یک پروتئین بسیار قوی است که از آن برای محافظت کردن از موها و افزایش استحکام آن استفاده می شود. در واقع یک لایه پروتئین و کراتین به سطح ساقه موها استعمال می شود که تاثیر زیادی در راحتی کار با موها و شانه کردن آن ها دارد.

همه چیز درباره کراتین مو

مزایای کراتینه کردن مو

همان طور که می دانید زمانی که موهای مجعد و وز داشته باشید، کنترل و شانه کردن آن ها کار آسانی نیست. به گونه ای که باعث می شود نتوانید به راحتی موهایتان را شانه کنید. همچنین زمان شانه کردن موهای زیادی از سرتان کنده می شود و تاثیر زیادی در افزایش ریزش مو دارد.

بنابراین با کراتینه کردن موها این مشکل تا حد زیادی برطرف می شود. چون کراتین مو تداخل های بین سلولی در موها را از بین می برد و درمان می کند. انجام کراتین مو مزایا و معایبی دارد که در ادامه به معرفی مزایای کراتینه کردن مو می پردازیم:

 • نگهداری راحت تر و سریع تر شانه کردن موها
 • صرفه جویی در زمان به دلیل امکان راحت تر خشک کردن و صاف کردن موها
 • داشتن موهایی صاف و درخشان
 • دارای تاثیر طولانی مدت
 • رشد بهتر و سریع تر موها
 • جلوگیری از موخوره شدن موها
 • جلوگیری از ریزش مو به دلیل رسیدگی و شانه کردن آسان تر

معایب کراتینه کردن مو

با وجود این که کراتینه کردن موها سال هاست در آرایشگاه های زنانه مختلف از جمله سالن قصر جم انجام می شود. اما ممکن است در برخی از سالن ها این روش توسط افراد کم تجربه و با استفاده از مواد غیر استاندارد انجام می شود، که باعث آسیب رسیدن به موها می شود. علاوه بر این، کراتینه کردن موها معایب و عوارض مختلفی هم دارد که به شرح زیر است:

 • محدودیت در استفاده از روش کراتین

با وجود این که به خودی خود استفاده از مواد کراتین به موها آسیبی نمی رساند. اما نمی توان به صورت مستمر و چندین بار موها را کراتین کرد. استفاده مکرر از این روش باعث آسیب رسیدن به موها می شود.

 • نیاز به مراقبت های مختلف

همان طور که در پاراگراف های بالاتر اشاره شد، پس از کراتین کردن موها باید مراقبت های مختلفی پس از آن انجام دهید. برای افزایش مدت زمان ماندگاری کراتین نباید به صورت مرتب موهایتان را بشویید. بنابراین اگر عادت دارید که هر روز حمام کنید، به سراغ کراتین مو نروید.

 • قیمت زیاد

کراتینه مو در مقایسه با سایر روش های احیا و صاف کردن مو به دلیل استفاده از مواد کراتینه مختلف، و دستمزد زیاد جز روش های گران محسوب می شود. علاوه بر این، خرید و استفاده از شامپوها و ماسک های کراتین نیز هزینه زیادی دارد که ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

 • خطر مبتلا شدن به سرطان

یکی از مهم ترین موادی که برای کراتین مو استفاده می شود، فرمالدئید است. در واقع با استفاده از این ماده قدرت صاف کنندگی موها افزایش می یابد. استنشاق این ماده به صورت مستقیم باعث مبتلا شدن به سرطان می شود. اما نگران نشوید این اتفاق در موارد بسیار نادر رخ می دهد.

 • خطر ریزش مو

به طور کلی به خودی خود کراتینه مو تاثیری در ریزش موها ندارد. اما در صورتی که موارد و نکات مهم نگهداری و مراقبت از موها را به درستی انجام ندهید و ریشه موها چرب شود، باعث ریزش موها خواهد شد.

معایب کراتینه کردن مو

روش ‌‌های کراتینه کردن مو

یکی از بهترین اتفاقاتی که امروزه در آرایشگاه زنانه تهران از جمله آرایشگاه قصر جم انجام می شود، ارائه روش های مختلف کراتینه کردن مو است. بنابراین هر فرد می تواند متناسب با میزان آسیبی که به موها رسیده، همچنین با توجه به نوع و جنس مو یک روش را برای کراتین کردن انجام دهد. به طور کلی روش های کراتینه کردن مو به شرح زیر است:

 • کراتین احیا:

در صورتی که به طور مداوم از مواد شیمیایی از جمله رنگ و دکلره و شامپوهای غیر استاندارد استفاده می کنید، موها رطوبت خود را از دست می دهد و شکننده می شود. در چنین شرایطی روش کراتین احیا بهترین روش برای بهبود وضعیت موها است. چون در این روش احیا و بازیابی شدن موها در مقایسه با صاف شدن آن اولویت دارد.

 • کراتین صافی:

اگر موهای شما وز و مجعد است، می توانید با روش کراتین صافی موهایی صاف و زیبا داشته باشید. در این روش، صاف کردن موها در مقایسه با احیا کردن آن اولویت بالاتری دارد.

مراحل انجام کراتین مو

برخی از کاربران در مورد روش ها و مراحل انجام کراتین مو می پرسند و تصور می کنند می توانند این روش را در خانه نیز برای صاف و خوش حالت شدن موها انجام دهند. در صورتی که توصیه می شود حتما برای کراتین مو به سالن زیبایی زنانه در نیاوران مراجعه کنید. این روش شامل مراحل زیر است:

 • در مرحله اول موها را به خوبی با استفاده از یک شامپوی قلیایی به خوبی بشویید. این شامپو و شستن موها باعث باز شدن فولیکول های مو می شود. به صورتی که به مدت ۵ دقیقه شامپو را موهای قرار دهید تا پولک های مو نیز باز شود.
 • آب موها را به آرامی بگیرید و سپس با استفاده از باد متوسط سشوار آن ها را خشک کنید تا فقط کمی مرطوب باشد.
 • پس از این که موها تا حدی خشک شد، بر اساس حجم موها، موها را به چندین دسته مختلف تقسیم کنید. موهای تقسیم شده را محکم ببندید تا زمان کار کراتین روی آن باز نشود.
 • برای شروع کراتین کردن، از قسمت پشت موها شروع کنید و قسمت و لایه نازکی از موها را انتخاب کنید. سپس متناسب با حجم موها مواد کراتین را روی موها استعمال کنید. این کار را با استفاده از برس های رنگ مو انجام دهید. همچنین دقت داشته باشید که مواد کراتین را ۱ الی ۲ سانت از ریشه ها روی موها بزنید.
 • در این مرحله یک کلاه روی موها قرار می گیرد و سپس بر اساس دستور العمل هایی که روی مواد کراتین وجود دارد، این مواد را روی موها قرار دهید. به گونه ای که مواد کراتین به خوبی داخل پولک های مو نفوذ کند.
 • پس از گذشت این مدت باید روی موها سشوار کشیده شود تا کراتین ها خشک شود. این کار به منظور نفوذ کردن کامل مواد کراتین داخل پولک و فولیکول های مو انجام می شود و اهمیت زیادی دارد.
 • برای اتوکشی در این مرحله توصیه می شود که از اتوی سرامیکی استفاده کرده و دمای آن را روی ۲۳۰ درجه یا بیشتر تنظیم کنید. پس از آن موها را مجددا به چندین دسته مختلف تقسیم کنید تا راحت تر بتوانید اتوکشی کنید. به صورتی که مواد روی موها کاملا پرس شود.

مراقبت و نگهداری بعد از کراتین مو

کراتینه مو به عنوان یکی از بهترین روش های موثر در بهبود و بازیابی کردن سلامت موها است. همچنین تاثیر زیادی در راحتی شانه کردن موها و صاف کردن آن دارد. به طور کلی مدت زمان ماندگاری این روش که در آرایشگاه زنانه قصر جم انجام می شود، بین ۶ ماه تا ۱ سال است. اما برای افزایش مدت زمان ماندگاری آن و جلوگیری کردن از آسیب رسیدن به موها، باید مراقبت و نگه داری های لازم را بعد از کراتین مو انجام دهید. از جمله مهم ترین مراقبت ها و نگهداری بعد از کراتینه مو می توان موارد زیر را نام برد:

 • ۲ تا ۳ روز اول کراتین موهای خود را نشویید و سپس به حمام بروید.
 • هفته اول پس از کراتین کردن، زمان خواب موهای خود را روی بالشت پهن کنید تا حالت آن ها تغییر نکند.
 • بدون کلاه به استخر نروید و در دریا شنا نکنید. چون وجود کلر و نمک زیاد موجود در آب، باعث آسیب رسیدن به مواد کراتینه می شود.
 • زمان استحمام حتما از شامپوی فری سولفات و با PH پایین استفاده کنید.
 • پس از استحمام موهای خود را با باد سرد و ملایم سشوار خشک کنید.
 • پس از استحمام کردن بلافاصله موهای خود را با کش یا کلیپس محکم نبینید.
 • در حمام حتما از ماسک های مناسب و فاقد سولفات استفاده کنید.
 • موهایتان را زیاد دستکاری نکنید. همچنین مواد آرایشی را برای بلند مدت روی آن قرار ندهید.

مراقبت و نگهداری بعد از کراتین مو

دوام و ماندگاری کراتین مو

چگونگی انجام و روش کراتین مو و همچنین نوع موادی که برای کراتین استفاده می شود، تاثیر زیادی در مدت زمان دوام و ماندگاری کراتین مو دارد. علاوه بر این، یکی از مهم ترین نکاتی که در کاهش یا افزایش مدت زمان ماندگاری تاثیر دارد، چگونگی مراقبت از موها بعد از کراتین است. اما به طور کلی در صورتی که مراقبت ها به طور صحیح انجام شود، مدت زمان ماندگاری بین ۶ تا ۱۲ ماه است.

قیمت و هزینه کراتین مو

قیمت و هزینه کراتین موها پس از این که به آرایشگاه مراجعه کردید، توسط آرایشگر تعیین می شود. به طور کلی تعیین قیمت و هزینه کراتینه مو به عوامل مختلف زیر بستگی دارد:

❤️عوامل اصلی ❤️عوامل فرعی
حجم موها 🥰 مواد مورد استفاده در کراتین
قد موها 😍 کیفیت سالن زیبایی 😍
مهارت و سابقه آرایشگر🥰

نکات مهم کراتین مو

زمان کراتین کردن موها توجه داشته باشید که دمای اتو را روی ۲۳۰ درجه تنظیم کنید. اما زمان اتوکشی کردن توجه داشته باشید که این کار را به آرامی و با حوصله انجام دهید. همچنین سعی کنید که به آرامی اتو را روی موهای کراتین شده، بکشید. چون ممکن است باعث آسیب رسیدن به موها شود. در این مرحله ممکن است بخار از موها بلند شود که کاملا طبیعی است.

یکی از مهم ترین نکات دیگر این است که حتما از مواد کراتین و پروتئین تراپی با کیفیت بالا استفاده کنید. چون در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب رسیدن به موها شود. علاوه بر این، تاثیر زیادی در افزایش ریزش موها دارد. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید، مراجعه به آرایشگاه زنانه معتبر است. چون در برخی از سالن های زیبایی از مواد غیر استاندارد استفاده می شود که برای سلامت موها مناسب نیست.

یکی از مهم ترین نکات دیگر این است که مواد کراتین را ۱ سانتی متر بعد از ریشه موها انجام دهید. چون ممکن است رسیدن مواد کراتین به ریشه موها باعث ریزش آن شود.


سوالات متداول کراتین مو

آیا می توان در خانه موها را کراتین کرد؟

بله. اما کراتینه مو در خانه کیفیت و ماندگاری زیادی در مقایسه با کراتین در سالن زیبایی ندارد.

آیا کراتینه مو عوارض دارد؟

خیر. در صورتی که مراقبت های لازم را انجام دهید، باعث ریزش مو نمی شود.