امروزه توجه کردن به زیبایی موها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. به صورتی که افراد برای حاضر شدن در جمع های مختلف به ویژه مهمانی ها، تولد، و مناسب های خود ترجیح می دهند که موهای آراسته و زیبایی داشته باشند. به همین منظور یکی از بهترین روش های داشتن موهای آراسته و زیبا، براشینگ کردن آن است.

برای براشینگ کردن صرفا به یک سشوار و یک برس نیاز است. در واقع به حالت دادن موها به کمک سشوار برای حرارت دادن و برس، براشینگ می گویند. با تمامی این تفاسیر و ساده بودن نحوه انجام براشینگ مو، بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای براشینگ به آرایشگاه و یا سالن زیبایی زنانه مراجعه کنند. از عمده ترین دلایل آن این است که هر کسی به سختی می تواند موهای خود را حالت داده و براشینگ کند.

در صورتی که شما هم به زیبایی موها و چهره خود اهمیت می دهید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با مراحل براشینگ مو و روش های مختلف آن آشنا شوید.

براشینگ مو چیست؟

همه ما از دیدن موهای زیبا و آراسته لذت می بریم. به همین منظور برای حاضر شدن و رفتن به مهمانی و جشن های مختلف موها را آراسته می کنیم. یکی از بهترین روش ها برای این کار براشینگ کردن مو است. در واقع خدمات براشینگ مو از طریق حرارت دادن موها به کمک سشوار و برس انجام می شود.

براشینگ نوعی تکنیک حالت دادن به موها است. به گونه ای که با استفاده از دو ابزار ساده یعنی سشوار و برس می توانید موهایتان را پر حجم و صاف و زیباتر کنید. در این تکنیک نحوه زاویه دادن به موها با توجه به نوع موها، مدل آن، و به گونه ای که به فولیکول و ساقه موها آسیبی نرسد، اهمیت زیادی دارد.

براشینگ انواع مو

براشینگ مو چیست؟

همان طور که می دانید افراد با توجه به فرم چهره خود و علاقه ای که دارند، موهای خود را خیلی کوتاه می کنند یا بلند نگه می دارند و یا آن ها را به شکل ها و فرم های گوناگون مدل می دهند. در هر صورت می توان با استفاده از سشوار و برس موی آن ها را هم براشینگ کرد. در واقع براشینگ برای انواع موها که در آرایشگاه های زنانه انجام می شود، به صورت زیر است:

۱- براشینگ موی کوتاه:

نحوه براشینگ کردن موهای کوتاه در مقایسه با موی بلند کمی متفاوت تر است. اما برای براشینگ موی کوتاه به راحتی می توانید آن را به هر فرمی که می خواهید مدل دهید. همچنین حتی اگر حجم موهایتان کم است، می توانید آن را حجیم و زیباتر کنید تا پر پشت تر دیده شود.

در صورتی که موها خیلی کوتاه است، می توانید با سشوار و برس موها را به سمت پایین برده و براشینگ کنید. اما اگر اندازه مو تا روی شانه ها می رسد، با توجه به فرم صورت خود می توانید آن را به سمت پایین یا بالا براشینگ کنید.

۲- براشینگ موی بلند:

براشینگ موی بلند در مقایسه با موهای کوتاه کمی سخت تر و زمان بر است (در حدی که بسیاری از افراد که دارای موهای بلند می باشند، به هیچ عنوان نمی توانند موهای خود را به تنهایی آراسته کنند، این پروسه بسیاری طولانی و خسته کننده خواهد بود)

به صورتی که باید ابتدا با توجه به حجم مو، موها را به چندین دسته تقسیم کنید. برای موهای پر حجم، مو را به ۴ قسمت در قسمت پشت موها تقسیم نمایید. سپس جلوی موها را به دو قسمت تقسیم کنید. برای براشین موی بلند بهتر است از برس های بزرگ و پهن یا نهایتا با اندازه متوسط استفاده کنید.

سپس متناسب با چهره خود با استفاده از برس موها را به سمت پایین یا بالا فرم دهید و سشوار کنید. اگر جلوی موهایتان کم حجم است، از فرق سر شروع به براشینگ کرده و آرام آرام برس را به سمت جلوی موها بیاورید.

۳- براشینگ موی فر:

براشینگ موی فر به نسبت انواع موها دشوارتر است. چرا که ابتدا باید وز یا موج موها را بگیرید و آن را صاف کنید. سپس با برس و سشوار به موها حالت و فرم بدهید. برای این کار ممکن است تصور کنید که باید درجه سشوار را زیاد کنید تا موها سریع تر فرم بگیرید.

در صورتی که این گونه نیست. کافی است ابتدا گره موها را باز کنید. سپس اسپری دو فاز بزنید تا انجام براشینگ سریع تر انجام شود. پس از آن موها را از بالا به پایین و با درجه حرارت متوسط سشوار نمایید. همچنین توجه داشته باشید که زیر موها را هم براشینگ کنید تا گره ای باقی نماند.

مراحل انجام براشینگ مو

براشینگ کردن موها با جنس و مدل مختلف با یک دیگر نسبتا متفاوت است. اما برای این که به موها آسیبی نرسد، بهتر است که مرحله به مرحله پیش بروید. برای براشینگ اگر موها خیس و نم دار است، با استفاده از حوله یا پارچه نخی ابتدا کمی موها را خشک کنید.

سپس کمی اسپری دو فاز روی موها اسپری کنید. سپس درجه حرارت سشوار را روی متوسط قرار داده و به آرامی آن را خشک کنید. موها را به دو قسمت مساوی از فرق سر تقسیم کنید. سپس کنار گوش راست تا گوش چپ را به کمک شانه دم باریک به چندین قسمت دیگر تقسیم کنید. با این کار سریع و بهتر می توانید براشینگ را انجام دهید.

برای براشینگ توصیه می شود که سشوار را در فاصله ۳۰ سانتی متری موها قرار دهید تا به آن آسیبی نرسد. سپس موها را به لایه هایی با حجم متوسط در دست گرفته و به دور برس بپیچید. پس از آن موها را تا مرکز سر به صورت ۹۰ درجه ای سشوار کنید. همزمان با این که برس را پایین می کشید، سشوار را هم پایین بیاورید. برای تثبیت کردن فرم موها می توانید پس از سشوار کشیدن هر قسمت از تافت مو استفاده کنید.

روش ها و مدل های براشینگ مو

همان طور که در پاراگراف بالا ذکر شد، افراد با توجه به فرم صورت خود یک مدل مو را انتخاب می کنند. بنابراین برای براشینگ کردن با توجه به فرم صورت فرد می توانید برای براشینگ کردن اقدام نمایید. برای مثال در صورتی که مو کوتاه است، باید با براشینگ فرم موها را به زیر سشوار کنید تا حجیم تر به نظر برسد. آرایشگاه قصر جم، بهترین آرایشگاه زنانه در شمال تهران، انواع خدمات در زمینه براشینگ و آراستن مو را ارائه می دهد.

همچنین یکی از روش هایی که برای براشینگ مو پیشنهاد می شود، توجه به فرم صورت است. در صورتی که فرد صورت گرد و تو پری دارد، بهتر است که مرکز سر را حجم کنید تا موها حجیم تر دیده شود. اما در صورتی که فرم صورت کشیده و باریک است، سعی کنید دو طرف موها در جلوی صورت را حالت دهید تا حجم آن بیشتر شود. این کار باعث می شود که دو طرف صورت پٌر و کمی چاق تر به نظر برسد.

لوازم مورد نیاز براشینگ مو چیست؟

لوازم مورد نیاز براشینگ مو

برای شروع براشینگ کردن موها نیاز به تجهیزات زیادی نیست. بلکه کافی است لوازم و تجهیزات زیر را آماده کرده و شروع کنید:

  • برس ساده
  • برس گرد با اندازه متوسط یا بزرگ (با توجه به حجم و کوتاهی یا بلندی موها)
  • اسپری دو فاز یا ماسک مو
  • سشوار
  • شانه دٌم باریک

براشینگ مو در خانه چگونه است؟

در صورتی که این مقاله را تا این قسمت مطالعه کرده باشید، حتما تصور می کنید که سشوار کردن و براشینگ کردن موها کار آنچنان کار سختی نیست. در صورتی که اگر نکات مهم برای انجام این کار را رعایت نکنید، باعث آسیب رسیدن به ساقه و فولیکول ها، و در نتیجه شکننده شدن و ریزش آن می شود.

بنابراین هزینه و زمان کافی برای رفتن به سالن زیبایی و آرایش را ندارید و می خواهید در خانه براشینگ کنید، طبق مراحل بالا اقدام انجام به این کار کنید. چون در صورتی که قبل از سشوار کشی از اسپری دو فاز یا اسپری استفاده نکنید، باعث آسیب رسیدن به موها می شود. همچنین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها، فاصله سشوار تا موها را حداقل ۳۰ سانتی متر در نظر بگیرید.

قیمت و هزینه براشینگ مو چقدر است؟

همان طور که در قسمت های بالاتر ذکر شد، افراد موهای خود را در اندازه و مدل های مختلفی کوتاه می کنند. به همین دلیل قیمت و هزینه براشینگ مو برای افراد با سلایق و موهای مختلف متفاوت است. برای مثال قسمت براشینگ مو برای افرادی که موهای پر پشت و بلند و با تارهای ضخیم دارند، در مقایسه با فردی که موهای کوتاه یا کم پشت دارد، بیشتر خواهد بود. چون براشینگ کردن و صاف کردن موی افرادی که جنس موهای آن ها ضخیم تر، حجم آن بیشتر و قد آن بلندتر است، به زمان بیشتری نیاز دارد.

بنابراین پس از این که جنس و حجم و بلندی موها توسط آرایشگر، در سالن آرایشی زنانه، دیده شد، قیمت و هزینه تخمینی براشینگ مو به مشتری گفته می شود.


سوالات متداول براشینگ مو

در ادامه به چند نمونه از سئوالات پرتکرار مرتبط با براشینگ پاسخ خواهیم داد:

آیا براشینگ به مو آسیب می رساند؟

به صورت کلی خیر، اما اگر به شکل مداوم تکرار شود و تبدیل به یک عادت شود، حرارت سشوار ممکن است آسیب هایی برای مو به بار بیاورد.

وسایل مورد نیاز برای براشینگ مو چیست؟

برس ساده، برس گرد با اندازه متوسط یا بزرگ، اسپری دو فاز یا ماسک مو، سشوار، شانه دم باریک.